• תוכנות שיתופיות
  • תוכנות מומלצות להתחלה
  • תוכנות גרפיות
  • תוכנות דחיסה ופריסה
  • יצירת קבצים
  • בניית אתרים
  • הקלטת סאונד ולכידת המסך

ברוכים הבאים לסביבת השיתוף

כאן אתם יכולים למצוא רשימה מסודרת של תוכנות שיתופיות ( בחינם ), אשר יקלו עליכם כסטודנטים.
רשימה זו הוכנה עבורכם אך התוכנות נמצאות באתרי החברות השונות. במידה והקישור אינו עובד יש ליצור קשר עמנו דרך מערכת הפניות, אנו נשתדל לתקן במידת האפשר את התקלה. אנו איננו אחראייםבמידה והתקנת תוכנה המופיעה בקישורים אלו פגמה בתפקודו התקין של המחשב. אלו הם רק המלצות ויש להפעיל שיקול דעת בנוגע להתקנת התוכנות. רישיון השימוש בתוכנות אלו כפוף להסכם החברה המחזיקה בקישור. במידה והנכם מעוניינים להוסיף קישורים נוספים הנכם מתבקשים לשלוח תחת נושא המייל "קישור לתוכנה נוספת", עם כתובת הקישור והסבר קצר לגבי נחיצותו אל: אני רוצה להוסיף קישור.

דרייברים לכרטיס הרשת או למודם

הדבר הראשון שכדאי להכין מראש למקרה של פירמוט או מחשב חדש הוא דרייבר לכרטיס הרשת (זה שבדרך כלל בא עם דיסק הדרייברים של לוח האם), כי אי אפשר לעשות הרבה עם מחשב מנותק מהאינטרנט. רוב הכרטיסים מזוהים אוטומטית על-ידי Windows, אך כרטיסים אקזוטיים או אלחוטיים עשויים לדרוש דרייבר.

דרייברים של מודמי ADSL

דרייברים של מודמי כבלים

חבילות העדכונים: Service Pack

חבילות העדכונים התקופתיות שמיקרוסופט משגרת למערכות ההפעלה שלנו זמינות להורדה ולצריבה באתר הרשמי. מדובר בהורדה כבדה יחסית, ולכן אפשר לצרוב לדיסק או להעביר ל-Disk on Key. במקרה של Windows, חובה עלינו להתקין כדי להטליא חורי אבטחה מסוכנים ולמנוע חדירת מגוון וירוסים ומזיקים. רשימה מלאה של כלל חבילות השירות למערכות ההפעלה או ה-Office של מיקרוסופט אפשר למצוא באתר ה-Service Pack.

דפדפן טוב ותוסף פלאש

FireFox

Chrome

Explorer

Safari

השלב הבא הוא לגלוש לאתר של אדובי ולהתקין לו Flash , ואז אפשר גם Java VM של סאן (מתאים בעיקר לחובבי משחקים או צ'טים).

אנטי וירוס והגנה

כמובן במידה ואנו מתכוונים לגלוש באינטרנט חובה להתקין תוכנת אנטי וירוס. יש מספר כלים פופולריים שלא עולים גרוש.
AVG
איי וי ג'י הוא האנטי וירוס החינמי המוכר ביותר, כל האופציות המוכרות מכל האנטי וירוסים השונים. כאן החברה לא מנסה לעשות חסד עם העולם בהפצה שלו, אלא נוקטת באסטרטגיה שיווקית – יש גרסה נוספת בתשלום לאנטי וירוס ויש גרסה של
INTERNET SECURITY. לפני שמצליחים להגיע למסך הנכסף של ההורדה יש מכשולים רבים והרבה הצעות רכישה לעבור בדרך… צריך להישאר חזקים ולבחור באופציית החינמית.

Avast
תוכנת אנטי וירוס חינם המציעה מה שהרבה אחרות מציעות בהרבה כסף. ניתן להוריד ולהתקין את התוכנה, לאחר זמן מסוים התוכנה תרצה הרשמה ותסרב להמשיך להתעדכן. אין מה לדאוג, כל מה שצריך לעשות זה להירשם עם אימייל תקין ולקבל אליו את המס' הסריאלי בחינם לשימוש ביתי (לא מסחרי).

הפרנואידים מוזמנים גם להתקין כלי ייעודי נגד רוגלות: יש את Spybot - Search And Destroy, Adaware או Windows Defender. כולם ראויים, בחרו לעצמכם אחד והתקינו.

נגן מדיה לוידאו

VLC Player
מורידים, מתקינים והוא מנגן כמעט הכל, בלי יותר מדי התאמות, חיפוש מקודדים וכדומה. לא לחינם התוכנה הזו זכתה לכינוי "האולר השוויצרי של הסרטונים".

MV2 Player
אחת התוכנות הנחמדות לתפעול. אפשר אפילו לגרור את קובץ הכתוביות ישירות על הסרט ומייד מתבצע כיול בינהם.

תוכנה לעיבוד תמלילים

אם כבר יש לכם במקרה אופיס של מיקרוסופט מאחת הגירסאות המאוחרות, אפשר להתקין אותו על המחשב המפורמט. בניידים חדשים כבר מקבלים את אופיס מותקן לגירסת ניסיון. לחליפין, יש את OpenOffice החינמית, חבילת כלים משרדיים עם תמיכה לא רעה בעברית, לרבות בודק איות. לא חייבים להתקין את כל הכלים הכלולים בה, וניתן לסמן רק את אלו שבאמת צריך.

אם אתם נמנים על המשתמשים שמתקינים כלי לעריכת מצגות, גיליון אלקטרוני ובסיס נתונים רק כדי להקליד אחר כך מסמכי טקסט פשוטים, ולא רוצים להוריד את OpenOffice השלמה, אפשר להתקין רק את AbiWord – מעבד תמלילים קליל בקוד פתוח. העברית כבר בפנים.

GIMP
תוכנת קוד פתוח שמאוד תפתיע אתכם בביצועים שלה. התוכנה עושה את רוב הדברים שפוטושופ יכולה לעשות בצורה טובה ומקצועית ביותר. כמובן שאנשי המקצוע עדיין יהיו צריכים לרכוש את פוטושופ, כי היא בסופו של דבר התוכנה השולטת בשוק. למי שמתעסק עם גרפיקה בתור תחביב, או אפילו למי שרוצה תוצאות מקצועיות (גם לשימוש מסחרי) אך יכול לוותר על פוטושופ, זאת התוכנה בשבילכם.

Paint.NET
תוכנה פחות מתקדמת לעיבוד תמונות, אבל הרבה יותר ידידותית. כך שאם אתם מחפשים לעשות כמה שינויים קטנים לתמונות, או איזו עבודת עיצוב קטנה פה ושם בתור תחביב, הרבה יותר עדיף שתלכו על האופציה הזאת. קל להתמצא בה, ואפשר לעשות בה המון דברים יצירתיים בצורה קלה ומהירה

Blender
תוכנה מצוינת ונוחה לעבודה המכילה את כל האופציות העיקריות שיש בתוכנות התלת מימד מהסוג הזה. כדאי להציץ בסרטונים שבאתר הבית של התוכנה, הם מלמדים את השלבים העיקריים בעבודה עם התוכנה בצורה נחמדה וידידותית.

K-3D
תוכנה מצוינת המכילה את כל הפונקציות שנצטרך, בנייה ומידול של תלת מימד, אנימציה ורינדור. הרבה פרמטרים שאפשר להשתולל איתם בממשק די נוח ופשוט (יחסית כמובן, סוג התוכנות הזה הוא די מסובך). תחליף הולם לתוכנות התלת השונות שבתשלום. כדאי להציץ באתר הבית של התוכנה
http://www.k-3d.org/wikiשם ניתן לראות מדריכים וטיפים לשימוש בתוכנה ביעילות.

Art Of Illusion
תוכנת תלת מימד ואנימציה טובה, המכילה אופציות של בנייה, אנימציה ורינדור של תלת מימד. ממשק נוח עם כפתורים צבעוניים. בסה"כ התוכנה עושה את מה שהיא צריכה לעשות.

AYAM
תוכנה טובה לעיצוב ובניית תלת מימד. אנימציה ורינדור לא ניתן לעשות שם, אבל אפשר לבנות את מה שאנחנו צריכים ולהעביר את זה לתוכנות אחרות להמשך העבודה.

Sweet Home 3D
תוכנה מצוינת לארכיטקטורה ועיצוב פנים. ניתן לשרטט בקלות את המבנה הרצוי והתוכנה תהפוך לנו את השרטוט לתלת מימדי ותאפשר לנו להוסיף רהיטים ואביזרים לבית. ניתן גם לשוטט ברחבי הבית הווירטואלי והתלת מימדי כדי לבדוק שהכל נראה כמו שרצינו או סתם לפנטז וליהנות…


IZArc
תוכנה מומלצת ביותר, פותחת כמעט את כל סוגי הקבצים המכווצים ומפתיעה גם ביכולות פתיחת קבצי
IMAGEשונים שהאחרות מתקשות בהם, כמו למשל פורמט NRGשל נרו הלא חינמית, כך שלא צריך להתקין תוכנה נוספת בשבילם. לא צריך הרבה הסברים… זה פשוט עובד כמו שצריך.

7ZIP
התוכנה הזו היא החביבה על אוהדי הקוד הפתוח, והיא גם המוכרת ביותר בקרב הציבור בתחום הכיווץ. היא מסוגלת להתמודד עם קבצים קשים לפיצוח שהאחרות מתקשות לפתוח אותם. חזקה ביותר, מתעדכנת בתדירות גבוהה ומתוחזקת על ידי מקצוענים מתחום הקוד הפתוח בכל העולם. החיסרון בה הוא שהיא לא תפתח קבצי
IMAGEובשבילם נזדקק לתוכנה נוספת.

יצירת קבצי PDF

PDFהוא קובץ שיכול לאחסן בתוכו טקסט, תמונות, וידאו, סאונד ולינקים אינטראקטיביים. הוא זוכה לפופולריות רבה בזכות נפחו הקטן יחסית, ובזכות קלות העברת המידע בו (כל הקבצים המצורפים, הפונטים ושאר הדברים מוטמעים כבר בתוך הקובץ). ברגע שיש קובץ PDFשאנו מעונינים להוריד מהאינטרנט, כל מה שצריך כדי לפתוח אותו זוהי תוכנה חינמית של אדובי (Adobe Reader) וזה הכל. גם אם יש שם איזשהו פונט ביפנית שכלל אין לנו על המחשב. ניתן למצוא באינטרנט ספרים, חוברות, חוזים, מסמכים שונים, אלבומי תמונות ועוד שלל דברים שונים בפורמט הזה. עם התוכנות למטה תוכלו גם ליצור קבצים מהסוג הזה בעצמכם. התוכנה השולטת בשוק היא Acrobatשל Adobeאך היא תעשה את העבודה הרבה יותר יקרה.

primoPdf
תוכנה טובה המתלבשת בתור מדפסת וירטואלית, ברגע שאנו רוצים לייצא מכל תוכנה שהיא משהו כ
PDF, פשוט נלחץ על "הדפסה" ומתוך התפריט של המדפסות המותקנות, נבחר בפרימו. יחסית למתחרות שלה בתחום היא יוצרת קובץ די מצומצם מבחינת המשקל, ולא מרגישים באיזשהו פגם באיכות. ישנה גרסת NITROבתשלום, אבל את ההמרה הבסיסית לPDFהתוכנה החינמית עושה מצוין.

dopdf
תוכנה נוספת המתלבשת בתור מדפסת, עושה את העבודה בצורה טובה. הבעיה היחידה שלה היא שיחסית למתחרות גודל הקובץ הסופי היה יחסית גדול (פי 4 מהתוצאה הקטנה ביותר), ובהתבוננות שטחית ומהירה לא נראו הבדלים באיכות.

cutepdf
תוכנה נוספת שבאה בתור מדפסת ועובדת בצורה דומה למתחרות. מדי פעם נתקלנו בבעיות עם התוכנה הזאת, למרות שגם לה יש יכולות טובות. באתר שלהם הדבר הכי בולט לעין זה התוכנה המקצועית יותר בתשלום, אבל חפשו את הלינק לתוכנה בחינם.

עורך דפי אינטרנט טקסט וHTMLבחינם

התוכנות האלו מיועדות למעוניינים בבניית אתרים. כל מי שרוצה לבנות אתרים, ומוכן להשקיע את זמנו בזה, אך מצד שני אין לו ידע בבניית אתרים או בקוד HTML, או שיש לו, אבל יותר נוח לו לעשות את זה בצורה ויזואלית, ללא כתיבת הקוד עצמו, יוכל ליהנות מסוג התוכנות הזה. הרעיון הוא שאנחנו מעצבים את העמוד בצורה ויזואלית, "מה שאתה רואה זה מה שאתה מקבל" (WYSIWYG). התוכנה כבר לבד ממירה את הדברים שעשינו ועיצבנו לקוד HTMLתקני כדי שנוכל להעלות אותו לאינטרנט בכדי שהדפדפנים השונים יוכלו לקרוא אותו.בין התוכנות המסחריות בתשלום, המקצועית ביותר היא DREAMWEAVERשל ADOBE, הכי מוכרת בציבור היא כנראה FRONTPAGEשל מיקרוסופט.

הפוך על הפוך
התוכנה הכי חשובה אם אין לכם תמיכה לשפות המזרח התיכון. אם כתבתם פעם משפט שלם שנראה כך: "ךופה בותכל השק ייד הז" רק בשביל לקבל:"זה דיי קשה לכתוב הפוך" אתם תדעו להעריך את התוכנה הזו. תוכנה ידידותית למשתמש וקלילה היושבת בשקט במגש המערכת. בעזרת כמה קיצורי מקלדת ניתן לעשות את הפיכת הטקסט הרצויה.

Kompozer
תוכנה שמזכירה בצורת התפריטים שלה מעט את דרימוויבר, ישנן המון אופציות שונות לעשות כמעט כל דבר אפשרי ב
HTML, מכילה גם תמיכה בCSSואפשרויות של עוד שפות (אבל בצורה חלקית ביותר מבחינה ויזואלית). ניתן גם להגדיר שם אתר בכדי לסנכרן בין הדפים. אחד החסרונות הגדולים של התוכנה הוא שאין אופציה לעבוד על עמודים מרובים בעלי אופי מסוים, ואז למשל כשרוצים להחליף איזשהו עיצוב או תוכן שיופיע בכל העמודים, לא נוכל להחליף ממקום אחד את כולם (אני לפחות לא מצאתי את זה בתוכנה, אולי קיימת האופציה ואתם תמצאו אותה…)

Amaya
היישר מהאתר הרשמי של איגוד האינטרנט העולמי, האחראים לתקינות קוד ה
HTMLשמרכיב את הבסיס לכל אתרי האינטרנט שקיימים, מגיעה תוכנה לעיצוב ובניית אתרים, בצורה ויזואלית. בהתחשב בעובדה הזאת, אני מנחש שמבחינת הקוד, התוכנה הזאת תעשה אותו להכי תקני מבין כל התוכנות שממירות לקוד HTML. התוכנה ידידותית וקלה לשימוש, מצד שני יהיו אופציות מתקדמות יותר שכנראה לא תמצאו כאן.


לכידת וידאו של המסך

CamStudio
תוכנה מעולה. כוללת את כל מה שנצטרך כדי ללכוד את מה שנראה על המסך ביעילות רבה. ניתן להחליט באיזה אזור במסך היא תקליט (או מסך מלא כמובן), לעשות קיצור להקלטה מהירה כדי שלא נצטרך להקליט ואז להקטין את התוכנה ולחפש מאיפה להתחיל כאשר היא כבר מקליטה. ניתן גם להתאים את האיכות שאנחנו רוצים, כך שאם נרצה להשתמש בזה לאינטרנט, אז זה יהיה קטן יותר ואם זה למטרות מקצועיות יותר, אז נרצה בוודאי קובץ במשקל רב יותר. ישנן עוד המון אופציות שונות, אחלה תוכנה בקוד פתוח.

Jing
התוכנה הזו תקליט את כל מה שקורה במסך או באזור מסוים שהגדרנו בו. את הקלטת המסך היא תשמור לנו בתור קובץ
swfהשייך לפלאש. מתאים במיוחד להעלאת סרטוני הדרכה של מה שרואים במסך לאינטרנט בשל הקומפקטיות, הנגישות וההתאמה של הקובץ לאינטרנט.

VirtualDub
תוכנה חזקה מבוססת קוד פתוח. מכילה אופציות רבות ודי ידידותית לשימוש, אך מצד שני בעלת ממשק מאוד לא מושקע. חוץ מהפורמט
WMVשל חלונות, היא עושה די הרבה דברים לדי הרבה סוגי קבצים. אפשר להתקין לה תוספים לאחר ההתקנה של התוכנה עצמה.

הקלטת סאונד

Audacity
תוכנה מקצועית ביותר, לא מסתפקת ביכולות של התוכנות הפשוטות ומכניסה את כל הפונקציות של המקצועניות בתחום. תומכת בערוצים, כך שניתן להקליט ערוץ נוסף על סאונד קיים, אפשר להקליט למעשה שירים שלמים בצורה כזאת, כך שמקליטים כל כלי נגינה על ערוץ נפרד. המון אופציות לאפקטים שונים ומשחק עם הסאונד ואפשר תמיד להוסיף עוד יותר בעזרת
PLUG-IN'Sמהאינטרנט. גם הממשק די ידידותי. מומלצת ביותר.

Wavosaur
תוכנה מצוינת לעריכת סאונד. מכילה המון כלים שימושיים. אין צורך בהתקנת התוכנה, פשוט צריך לפתוח את הכיווץ ולהתחיל לעבוד עליה. די אינטואיטיבית וקלה לשימוש ראשוני עם פונקציות בסיסיות. תוכנה מעולה למי שלא רוצה להסתבך עם פיצ'רים מיוחדים ומעוניין בתוכנה פשוטה וקלה לעבודה לעריכה והקלטה של קול.

לימוד וורדפרס
לא מעט אנשים מעוניינים לבנות אתר, אך אין להם ידע בבניית אתרים. ישנן מערכות מוכנות לבניית אתרים הניתנות להורדה בחינם. אחת המערכות האלו היא וורדפרס המשלבת קלות יחסית ומתאימה למתחילים בתחום, ומצד שני גם מקצועית מאוד וניתנת להתאמה ולהרחבה. ישנם אתרים רבים ברשת שישמחו ללמד אתכם בחינם איך לבנות מערכת כזו משלכם, בשיעורי וידאו או במאמרים המסבירים בצורה איכותית וקלה צעד אחר צעד איך לבנות אתר אינטרנט בעזרת המערכת הזו.

בין האתרים שמלמדים איך להתקין ולהשתמש בוורדפרס:

http://www.interfree.co.il/

http://www.sosimple.co.il/

http://free-course.ifree.org.il/